FLASHMOB
„Nem csak a húsz éveseké a tavasz” szlogennel hirdetett nagyszabású Flashmob rendezvényt Erzsébetváros április 11-re az Almássy térre. A célközönség Budapest nyugdíjas korosztálya volt. Az eseménnyel kapcsolatos megkeresés januárban érkezett kerületünk idősklubjaihoz, mely kapcsán több klubból is jelezték ellátottjaink részvételi szándékukat.
Az eseményt lázas felkészülés előzte meg, ez 2 részből állt: a klubgondozók a rendezvény lebonyolítása előtti hetekben tánctanár közreműködésével kezdték meg 4 tánc koreográfiájának betanulását a Király utcai Idősek Nappali Klubjában, majd segítettek klubtagjainknak is elsajátítani azokat. Kerületünkben a Platán Idősek Klubja területén zajlottak a próbák heti rendszerességgel, nagyon jó hangulatban, sok nevetéssel, bolondozással, de kitartó, kemény munkával.
Április 11-én 10 órakor volt a gyülekező az Almássy téren. A tér megtelt lelkes résztvevőkkel: leginkább nyugdíjas korúakkal és kísérőikkel, de néhány diákcsoport, illetve járókelők, nézelődők is csatlakoztak hozzánk. A résztvevők száma száz fő körül volt. Bemelegítő tornával kezdtünk, melyet követtek a táncok, kb. 15-20 percben. A tánc után frissítővel, müzli szelettel kínálták a rendezők a résztvevőket és kísérőiket. Nagyon jól éreztük magunkat, és várjuk, hogy jövőre újra találkozzunk!
„PADFEST”
Április elején a IX. Kerületi Önkormányzattól megkeresés érkezett: a Szerető Kezek Klub területén és klubtagjai által működtetett Paletta Festőkör felkérést kapott az Európai Unióhoz való csatlakozás 20. évfordulója alkalmából megrendezésre kerülő „Padfest” rendezvényen való részvételre. A feladat egy közterületen kiállításra kerülő pad – alkalomhoz illő, vagy akár attól független – lefestése volt. A Festőkör tagjai örültek a felkérésnek, és boldogan vettek részt a rendezvényen, melyre május 1-én került sor a Bakáts téren.
Összesen 5 csapat jelentkezett a feladatra. A mi csapatunk, a Paletta Festőkör 3 fővel volt jelen, név szerint Horváth Györgyné Marika, Zoller Lajosné Irénke és Balogh Márta voltak a vállalkozó kedvű résztvevők.
A nap jó hangulatban telt, az időjárás kedvezett a programnak. Kora délután készült el az alkotás, mely a továbbiakban a Tinódi pékség előtti téren lesz elhelyezve.
2024. január: Ünnep után, ünnepelve…
Az újévet mivel is köszönthetnénk jobban, mint egy újabb – hó híján – fehérruhás programmal? A „Magyar Menyasszony” című kiállítás a Magyar Nemzeti Múzeumban évszázadokra visszatekintve számos ismert és ismeretlen nő legszebb napját elevenítette meg számunkra: féltve őrzött ruhák, cipők, párták-fátylak, szerelmeslevelek…
A Borostyán Klub tagjai örömmel ismerkedtek ezen a dekoratív és elegáns kiállításon az esküvőhöz-házassághoz fűződő viszony változásaival is, a XVI. század óta eltelt 500 év alatt. Hölgytagjaink láthatták, hogyan változott a nők társadalmi szerepe, életlehetőségei, milyen volt Széchenyi István feleségének, Seilern Crescence-nek, vagy Petőfi Sándor Szendrey Júliájának esküvői viselete. És persze Sisi és Ferenc József császár sem maradhat ki egy ilyen gyűjteményből.
A kiállítás érdekessége, hogy a Múzeum saját anyaga mellett közösségi gyűjtésből érkezett a tárlat számos darabja, így a híres személyiségek mellett számos népviselettel és a jelenkor embereinek esküvői viseletével, tárgyaival is bővült az összeállítás. Klubtagjaink számára a látogatás az érdekességek mellett nosztalgiázásra is alkalmat adott, és jó hangulatban emlékeztek saját menyasszonyi-vőlegényi szerepükről az emlékek megidézésével.
2024. február: Farsangi mulatságok…
Február a – ma már télinek aligha nevezhető évszak utolsó hónapjában – ismét lehetőséget nyújt számunkra vidáman üdvözölni az újévet, lezárva tánccal-dallal az előző évet, és fergetegesen mulatni együtt a maskarák mögé rejtőzve, ahogy a világ minden részén szokás. A Napsugár Klub tagjai is éltek a lehetőséggel, hogy mindenki átváltozzon és új arcát mutassa a közösségben.
2024. március: Róth Miksa Emlékház és Gyűjtemény látogatás…
Régóta tervezett közös program vált valóra márciusban, amikor a neves iparművész, mozaik és üvegkép készítő, Róth Miksa hagyatékát őrző Emlékházba látogathattunk el, ahol egy mindenre kiterjedő szalmai tárlatvezetésen időseink nemcsak a család történetét, hanem egyúttal a híres mester műhelyében készült gyönyörű képek mellett a 20. század eleji középosztálybeli lakásbelső számos bútorát, használati tárgyát is megtekinthették.
Róth Miksa magasszínvonalú üvegművészete nemcsak korának embereit nyűgözte le (királyi érdemrendek, világkiállítási aranyérmek), szárnyaló fantáziájának és mesterségbeli tudásának tárgyai ma is szemet gyönyörködtetőek. A kiállítás igazi tavaszi hangulatot sugallt, az üvegmunkákon átsütő nap fénye káprázatos színekkel keltette életre a festményeket.
Emlékezetes élménnyel gazdagodtunk, megismerve egy világhírű magyar mester műveit, és mostantól tudatosan keresve tovább a városban azokat, amelyek a legfontosabb magyar középületeket díszítik: a budapesti parlamentet, a Zeneakadémiát, a Gazdasági, a Pénzügy- és a Belügyminisztériumot, a Párisi Udvart, a Magyar Nemzeti Bankot, a Gresham-palotát és számos budapesti bérházat.