Óvodai és Iskolai Szociális Segítő Csoport
Az óvodai és iskolai szociális segítő a IX. kerületben működő köznevelési-közoktatási intézményekben (óvoda, iskola) szociális munkát végez egyéni, csoportos és közösségi formában, ezen kívül gyermek- és ifjúságvédelmi feladatokat lát el.
Szolgáltatás leírása
Az óvodai és iskolai szociális segítő a gyermeknek, a családjának és az intézmény pedagógusainak nyújt támogatást olyan módon, hogy
- segíti a gyermeket a korának megfelelő, a tanulmányi kötelezettségei teljesítéséhez, a köznevelési intézménybe való beilleszkedéséhez szükséges kompetenciái fejlesztésében,
- segíti a gyermek tanulmányi kötelezettségeinek teljesítését akadályozó tényezők feltárását és megoldását.
- segíti a gyermek családját és a pedagógust is a gyermek szükségleteinek felismerésében és figyelembevételében, elsődlegesen a gyermekek veszélyeztetettségének megelőzésében, a már kialakult veszélyeztetettség megszüntetésében.
- a szociális segítő részt vállal a köznevelési intézmény mentálhigiéniai-, sport-, és kulturális rendezvényeinek szervezésében, lebonyolításában, valamint aktív részvételével elősegíti a prevenciós programok szervezését, megvalósítását.
- a szociális segítő igény esetén lehetőségéhez mérten részt vesz a tantestületi-, és a szülői értekezleteken.
Hogyan tud segíteni az óvodai- és iskolai szociális segítő?
- Egyéni tanácsadás, segítő beszélgetés keretében a gyermekek támogatása a számukra nehézséget okozó élethelyzetek felismerésében és kezelésében.
- Csoportos foglalkozásokat szervez és tart a biztonságos és támogató kortárs kapcsolatok és terek kialakításának érdekében (pl. kortárs bántalmazás, áldozattá válás megelőzése, önismereti foglalkozás, drogprevenció, szexedukáció terén)
- Tanácsadás szülőknek a gyermeknevelés és a családi élet más problémát okozó területein, valamint óvodai és iskolai problémák kapcsán
- Részvétel a szülő és a pedagógus közötti megbeszélésen: a szülő a pedagógus vagy mindketten kérhetik, hogy a szociális segítő legyen jelen a megbeszélésen.
- Közvetítés tanár-diák, szülő-gyermek kapcsolatban: a szociális segítő közvetítőként segíti a nehézséget okozó konfliktusok megbeszélését és rendezését.
- Információnyújtás elérhető szolgáltatásokról (pedagógiai, pszichés, szociális), jogokról, a szociális rendszer működéséről, segítségnyújtás az ügyintézésben; szükség esetén tájékoztatást nyújt a szociális ellátásokról és intézményekről, és az ezekben szokásos eljárásokról, és lehetőségekről, segít az ügyintézésben pl. kapcsolatfelvétel, időpont egyeztetés, nyomtatványok kitöltésében.
- Közvetítés szolgáltatásokhoz: a probléma jellegétől függően, javaslatot tesz a megfelelő intézménnyel való kapcsolatfelvételre, és segítséget nyújt a kapcsolat kialakításában.
- Súlyos veszélyeztető helyzetben, elhúzó családi konfliktusok esetén, mint jelzőrendszeri tag delegálja a családot a család- és gyermekjóléti szolgálathoz
Milyen problémával lehet a szociális segítőhöz fordulni?
- Óvodához, iskolához köthető problémákkal, pl. beilleszkedési nehézségek, szorongás, tanulási nehézségek, motiválatlanság, konfliktus a kortársakkal, konfliktus a pedagógusokkal, magatartási problémák.
- Gyermeknevelési kérdésekben pl. önállótlanság, szófogadás kérdése, otthoni feladatok és leckeírás, szülő-gyermek konfliktusos viszonya.
- Családon belüli problémák pl. bántalmazás, szülők közötti veszekedés, válás, veszteség, anyagi nehézségek, túlzott alkoholfogyasztás, szerhasználat.
A szociális segítőt a gyermekek és a szülők önként is megkereshetik.
Igénybevétel módja
Szolgáltatásunk a IX. kerületi köznevelési intézményekben vehető igénybe.
A Gát utcai telephely nyitvatartási rendje: hétfőtől péntekig 8-16 óra, itt elsősorban a csoport koordinátora érhető el, azonban személyes megkeresése esetén előzetes egyeztetés szükséges, mivel a koordinátor maga is gyakran tartózkodik a kerület köznevelési intézményeiben. A koordinátoron keresztül elérhetők az intézményekben kihelyezetten dolgozó segítő kollégák.
Az OISZS Csoport alacsony küszöbű szolgáltatást nyújt, a szolgáltatást bármely célcsoporthoz tartozó ügyfél kérheti.
Az óvodai és iskolai szociális munkások elérhetőek:
- személyes megkereséssel a köznevelési intézményben feladatot ellátó kolléga ügyeleti idejében,
- már fennálló segítő, támogató kapcsolat esetén a kollégák elérhetőek a fenti módokon kívül facebook-on vagy online konzultáció formájában is.
Amennyiben nem a köznevelési intézményben kívánja igénybe venni a szolgáltatást, úgy előre egyeztetett időpontban a csoport telephelyén is konzultálhat szociális munkásunkkal.
A szolgáltatást a befogadó köznevelési intézménnyel, annak fentartójával kötött együttműködési megállapodás keretében biztosítjuk. Az együttműködés tartalmát a köznevelési intézményekkel történő szakmai egyeztetés, ezen belül a szükségletfelmérés eredményei határozzák meg. Ezért a köznevelési intézményekkel rendszeresen egyeztetünk, visszajelzéseiket beépítjük a szakmai munkánkba, ahogy a munkánk során megjelenő szükségleteket is.
Iratminták
Iratminta neve
Iratminta neve
Kapcsolat
Az óvodai és iskolai szociális munkások elérhetőek a IX. kerületi köznevelési intézményekben: óvodák, általános- és középiskolák, kollégiumok.
Ügyeleti idejükről a csoport koordinátorától, illetve az egyes intézményekben lehet érdeklődni, továbbá az intézmények hirdető felületein megtekinthető.
A csoport koordinátora munkanapokon 8:00 – 16:00 óra között érhető el.
Ferencvárosi Szociális és Gyermekjóléti Intézmények Igazgatósága (FESZGYI)
Óvodai és Iskolai Szociális Segítő Csoport
Koordinátor: Vérné Holló Krisztina
1095 Budapest, Gát u. 25.
+36 1 215 60 27, +36 1 215 84 37