Szenvedélybetegek nappali ellátása
Különféle szolgáltatásokat nyújt szenvedélybetegek és hozzátartozóik részére, így különösen egyéni konzultációs, valamint csoportos foglalkozásokat biztosít, lehetőséget ad a napközbeni tartózkodásra, társas kapcsolatok kiépítésére és fenntartására.
Szolgáltatás leírása
A szenvedélybeteg-ellátás célja elősegíteni az életmód változtatást, ösztönözni a szermentességet, a visszaesés megelőzését, majd a józanság elérését és megtartását. Támogatja a társadalomba és a szűkebb környezetbe való visszailleszkedést, a munkavállalást, és az életminőség szinten tartását, és/vagy lehetőség szerint javítását az igénybe vevők körében. Ennek érdekében különféle szolgáltatásokat nyújt szenvedélybetegek és hozzátartozóik részére, így különösen egyéni konzultációs, valamint csoportos foglalkozásokat biztosít, lehetőséget ad a napközbeni tartózkodásra, társas kapcsolatok kiépítésére és fenntartására, étkeztetésre. Helyi igényeknek megfelelő közösségi programokat szervez, valamint helyet biztosít a közösségi szervezésű programoknak, önsegítő csoportoknak. Szükség esetén hozzásegíti klienseit a megfelelő szakellátásokhoz.
Kik igényelhetik a szenvedélybetegek nappali ellátását?
Célzottan személyes krízishelyzetbe került és/vagy abból kilábaló saját otthonukban élő, tizenhatodik életévüket betöltött, fekvőbeteg-gyógyintézeti kezelést nem igénylő szenvedélybetegek és hozzátartozóik.
Ellátási körzetünk Budapest közigazgatási határa.
Klienseinket józanodni vágyó, felépülőben lévő szenvedélybetegek alkotják, akik úgy érzik, gondjuk van az alkohol, a drogok, a gyógyszerek, a szerencsejáték, a nikotin, a koffein, a társkapcsolatok, a táplálkozás, a kényszeres vásárlás, vagy a szexualitás terén. Akik saját belátásból vagy szakorvosi javaslatra kérik felvételüket, akiknek józanságuk megtartásához, az önálló életvitel fenntartásához szakemberek, és a közösség segítségére, védett környezetre van szükségük. Közülük sokan addiktológiai intézményi ellátás után kerülnek vissza lakókörnyezetükbe, vagy jelenleg is orvosi és/vagy egyéb terápiás kezelésben részesülnek.
Önkéntes alapon vehetik igénybe, a szociális, egészségügyi és mentális állapotuknak megfelelő alapszolgáltatásokat az igénybe vevők és hozzátartozóik egyaránt.
A nappali ellátást nyújtó intézmény elsősorban, az igénybe vevő részére szociális, egészségi és mentális állapotuknak megfelelő napi életritmust biztosító szolgáltatást nyújt. A szenvedélybetegség hatásaiban nemcsak az azzal élő egyéni érintett, hanem családtagjai, szűkebb, illetve tágabb környezete is, ezért a nappali ellátás a kliens környezete számára is elérhető ellátási formákat biztosít. A nappali ellátási forma fontos eleme a szolgáltatás preventív hatása, hiszen az egyéni szükségletekre alapozott hosszabb távú szociális és mentális gondozással, az életvitel, életvezetés segítésével, a személyiség fejlesztésével, a közösség erejével megelőzhető, hogy a problémával küzdő egyre inkább izolálódjon, állapota rosszabbodjon.
Igénybevétel módja
Hogyan igényelhető a szenvedélybetegek nappali ellátása?
Az érintetteken kívül alapvetően hozzátartozók keresnek meg bennünket telefonon, vagy személyesen. Ezen kívül kórházi osztályok (addiktológia, pszichiátria), bentlakásos intézmények terápiás programjának lezárása után veszik fel velünk a kapcsolatot a kliensek rehabilitáció céljából.
A személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátások igénybevétele önkéntes, az ellátást igénylő, illetve törvényes képviselője szóbeli vagy írásbeli kérelmére, kizárólag addiktológus-pszichiáter szakorvos javaslata alapján történik.
Az igénybevételi eljárásnál, a személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátások igénybevételéről szóló 9/1999. (XI. 24.) SzCsM rendelet szabályozása az irányadó. Ha az ellátását igénylő személy nem rendelkezik szakorvosától szakvéleménnyel, a szolgáltatást részére a kérelem benyújtásától számított 3 hónapig átmeneti jelleggel, szakvélemény hiányában is biztosítani kell.
Az ellátás szükségességének igazolásához háziorvosi javaslat szükséges.
A szolgáltatás az alábbi telephelyen vehető igénybe:
Szenvedélybetegek Nappali Intézménye (Írisz Klub):
1094 Budapest, Berzenczey u. 26. 1-es kapucsengő
Tel.: 216-6053
e-mail: Irisz.Klub@feszgyi.hu
Nyitvatartás:
Hétfő: 8.00 – 16.00
Kedd: 9.00 – 17.00
Szerda: 9.00 – 19.00
Csütörtök: 9.00 – 17.00
Péntek: 8.00 – 14.00
Facebook-oldal:
Írisz Klub – Felépülő Szenvedélybetegek Nappali Intézménye | Budapest | Facebook
Jelentkezés:
Előzetes bejelentkezés és időpont-egyeztetés szükséges az első kapcsolatfelvételnél a telephely munkatársainál a +36 1 216-6053-as telefonszámon.
Milyen szolgáltatásokat biztosítunk?
- munkavégzés lehetőségének szervezése,
- életvitelre vonatkozó tanácsadás, életvezetés segítése,
- konzultáció
- szabadidős programok szervezése,
- szükség szerint az egészségügyi alapellátás megszervezése, a szakellátásokhoz való hozzájutás segítése,
- hivatalos ügyek intézésének segítése,
- speciális önszerveződő csoportok támogatása, működésének, szervezésének segítése.
Mennyibe kerül?
A térítési díj megállapítására, elszámolására a Szociális igazgatásról és a szociális ellátásról szóló 1993. III. törvényben, a 29/1993. (II.17.) Kormányrendeletben, valamint a Budapest Főváros IX. kerület Ferencváros Önkormányzatának Képviselő-testülete helyi rendeletében írottak az irányadóak.
A személyi térítési díj összege a Budapest Főváros IX. Kerület Ferencváros Önkormányzat Képviselő-testületének 24/2011. (IX.26.) önkormányzati rendelete a személyes gondoskodást nyújtó szociális és gyermekjóléti ellátásokról szóló önkormányzati rendeletében foglaltak szerint nulla forint. Abban az esetben, ha az alapszolgáltatás részeként igénybe kívánja venni a napi egyszeri melegétel biztosítását, a személyi térítési díj megegyezik az étkeztetésben felszámított térítési díjjal.
Iratminták
Kérelem a személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátás igénybevételéhez
Egészségi állapotra vonatkozó igazolás
Kapcsolat
1094 Budapest, Berzenczey u. 26. 1-es kapucsengő
Tel.: 216-6053
e-mail: Irisz.Klub@feszgyi.hu
Nyitvatartás:
Hétfő: 8.00 – 16.00
Kedd: 9.00 – 17.00
Szerda: 9.00 – 19.00
Csütörtök: 9.00 – 17.00
Péntek: 8.00 – 14.00
Ferencvárosi Szociális és Gyermekjóléti Intézmények Igazgatósága (FESZGYI)
1096 Budapest, Lenhossék u. 7-9.
+3612186175, +3612160983